2012.09.17.
20:43

Írta: Kaptabakta

Van válság vagy nincs válság?

Kedves Hölgyek és Urak!

Jelen poszt nem biztos, hogy folytatódni fog; meglátjuk lesz-e kedvem hozzá.

Nem kívánok hardcore közgazdasági filozófiákba, axiomákba és egyéb folyamatokba részletesen belemenni, inkább csak tényekre próbálok rávilágítani, aztán értelmezze ki-ki ahogy akarja.

A különféle nemzetközi és hazai gazdasági portálok teli vannak olyan hírekkel, hogy a DAX (német tőzsdeindex) Dow Jones ill S&P 500 (US tőzsdeindexek) válság előtti csúcsokat járnak be. Így felvetődik a kérdés, hogy talán nincs is olyan nagy gond a világgazdaságban (a magyar gazdasági helyzettel a speciális mikroklíma miatt most nem foglalkoznék).

Nos, vegyük számba tényeket:

  • az EURO zóna recseg ropog, a német (Európa motorja) ipar fékeződik, a munkanélküliség a kontinensen nő

  • az USA foglalkoztottság eléggé ramaty, a beszerzések eléggé gyengén muzsikálnak

  • Kína gazdasága még az államilag meghamisított adatok szerint is hanyatlik

 

Ez csak pár apró, bár nem elhanyagolható momentum.

Szerintem optimizmusra nincs sok ok, de akkor

miért is vannak az indexen az égben?

Leginkább a FED (az USA jegybankja) QE1 (quantitative easing fordítsuk talán gazdasági könnyítésnek),QE2 és a most beharangozott QE3 intézkedése miatt. Pontosan mi is ez?

Nagyon leegyszerűsítve a FED önti a fedezetlen pénzt a piacra, oly módon, hogy eszközöket (kötvényeket) vásárol fel olyan pénzből amit akkor bocsát ki, azonban fedezett (gazdasági teljesítmény, arany vagy bármi más) nem áll mögötte, maximum a remény, hogy jobb lesz a gazdaság teljesítménye.

De miért szárnyal akkor a többi tőzsde index?

Nemes egyszerűséggel azért mert az USA tőzsdeindexek egyfajta etalonként szolgálnak a kereskedők részére. Ha kint örülnek –és az adott országban éppen nincsen semmi napi gond - akkor mennek utánuk.

Felvetődik a kérdés, hogy

mi szükség van a QE tömkelegére?

A magyarázat egyszerű, nincs elég forgó pénz (müködő tőke) a világgazdaságban. Ez egész pontosan azt jelenti, hogy a nem – vagy mérsékelten adózott – pénzek legyen szó akár magánszemélyekről vagy cégekről nem pörögnek vissza a gazdaságban, hanem egész egyszerűen a cégek (ld. Apple, Microsoft, Google, stb…) multimilliomosok ( itt a lista hosszú lenne) ráülnek a pénzre és parkoltatják bankokban. Mivel nem forgatják vissza, kevesebb a beruházás (azaz az alvállalkozók alkamazottai kevesebb pénzt kapnak amit el lehet költeni), nem vesznek fel több embert (kevesebbet költenek az emberrek, mert nincsen miből), a honos kormányok kevesebb adóvbevételhez jutnak (mivel ezek a cégek természetesen olyan helyen parkoltatják a pénzeket, ahol jóval kedvezőbbek a feltételek). Valójában ezt az „eltűnt” pénzmennyiséget kell visszapótolni a rendszerbe.

Természetesen bejön a képbe az eladósottság is (nem teljesítő hitlek tömkelege), azonban ez már inkább a tünet, hiszen az emberek nem hitték volna, hogy elveszítik az állásukat vagy a reálbérük csökkenni fog. A betegség szerintem ugyanaz maradt:

  • 1.     A pénzt kivonták a gazdaság körfogásából
  • 2.     A termelést és a fogyasztást nem lehet az égig húzni

 

 

2 komment

Címkék: válság qe3

A bejegyzés trackback címe:

https://valsag2012.blog.hu/api/trackback/id/tr724784165

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

gazdelemző 2012.09.18. 15:32:28

Szerintem ennél árnyaltabb a kép.
Az amerikai munkanélküliségi adatok lassan de biztosan csökkennek a válság csúcsa óta. 10%-ról lement 8%-ra. Válság előtt volt 4-5%-on!
A GDP-jük 1.5-2% körüli de pozitív!

A kínai gazdaság teljes mértékben az amerikai és europai gazdaságtól függ. Mert ők a legfőbb exportpiacaik. Ha ott kevesebbet vásárolnak akkor Kína is lassulni fog. Bár az igaz hogy minden infót ami Kínából jön, fenntartással szabad csak elfogadni :)

Az EU már más kérdés! Ott szerintem nagyjából igazad van.
Bár a német munkanélküliségi adatok teljesen elfogadhatóak. A válság előtt magasabb volt a munkanélküliség mint most. Jelenleg 7%!
Az ipari termelés lassan csúszik lefelé. Bár a GDP lassan csúszik fölfelé.
Spanyolok, meg a többiek viszont visszahúznak.
Europai szinten tényleg csak a mocsárban vánszorgás van...

Bár számomra ez nem meglepő!
A válságokból klasszikusan az amcsik gyorsan bemennek, gyorsan kijönnek. Míg az europaiak lassan(vagy gyorsan) becsúsznak és iszonyat lassan jönnek csak ki. Ez leginkább a gazdasági szerkezetnek, filozófiai szemléletnek köszönhető szerintem.

Kaptabakta 2012.09.18. 20:17:23

@gazdelemző:
Köszönöm, hogy idetévedél:)
Igaz amit írsz, de nagyobb távlatból nézve ez is eléggé elkeserírtő szerintem.
Az USA makróadatok igaz hogy javulóban vannak, viszont eléggé sok pénzt pumpált a gazdaságba a FED ehhez. Cserébe a deficit kint kezd elszállni, a költségvetésük fenntarthatlan lassan, de mivel menedék eszköz az USA államkötvény/kincstárjegy egyelőre ez nem látszik a piac viselkedésén (jó példa volt az USA visszavágása amire a piac elkezdte zsákolni az állampapírokat).

A kínainál az is nagyban hozzájárul a történethez, hogy mindenki kezdi visszahozni tőlük a gyártást ami előbb utóbb a fogyasztásban fog jelentősen begyűrűzni.

Az EU-ban a németek ereje (ahol sztem szintén a lassulás jelei vannak) abban rejlik, hogy hozzák haza a termelést, ami a belső piac statisztikáit megnyomja, de az exportjuk lassulása (ami várható, mert csökken a vásárlőerő a világban) előbb-utóbb komolyabban fogja fékezni őket. Nem mellesleg a németek a többi EU és leginkább euro övezeti ország kárára növekednek. (A német kötvények a legjobb példa. Néha-néha már hozamot se fizetnek, mégis veszik. Ami eltünt a PIIGS országokból befektető hozzájuk ment).

A poszt lényege nem is az adatokra volt kihegyezve, hanem arra, hogy pénzügyileg a mostani profitéhes cégek és a parkoltatott pénzek révén fenntarthatatlan szerintem hosszútávon.
A statisztikák szerint haladunk kifelé, de ebből még egy nagy reccs lehet, amint a bizalom elillan a piacról.
süti beállítások módosítása